İYİ YAŞ ALMA NASIL SAĞLANIR?

İyi Yaş Almak Nasıl Sağlanır?

Genleriniz Belirleyici Değildir

İstisnalar hariç hastalıkla ilgili genlerin sadece %5’i kalıtımsal yollarla geçmektedir. Gen davranışı/ifadesi düşünceler, duygular, özel ve sosyal ilişkiler ve yaşanılan çevreden etkilenir. Hastalık önleyici genler etkin hale getirilerek hastalık teşvik edici genler pasif hale getirilebilir, telomerler uzatılabilir ve beyin yapısı da değişebilir (Epi-Genetik; Uyku, Beslenme, Egzersiz, Niyet, Düşünce vb.).

Dünya üzerinde çevre kirliliğinden ötürü genetik mutasyona uğramış olan insanoğlu yüzdesi 2’dir. Bu grup ağzı ile kuş tutsa dahi bazı hastalıklardan kaçınamaz. Ülkemizdeki çevre kirliliğinin bu boyutlarda olmadığını umuyor ve hemen hepimizin %98’lik grup içinde olduğumuzu düşünüyoruz.

Yani çocuklarınızın genetik açıdan temiz bir sayfaya sahip olarak dünyaya gelmesi sizin ve hatta annenizin, babanızın ve onların anne ve babasının beslenmesi, fiziksel aktivite yoğunluğu, sigara, alkol, aşırı şeker ve uyuşturucu kullanımı, duygusal dengesi, stres yönetimi, yaşamında ne kadar sevgi ve şefkat barındırdığı ve çevresel faktörler ile ilgili olarak tüm yaşam tarzına bağlı.

Yaşamınızın kontrolünü ele alarak, daha sağlıklı, daha iyi ve daha mutlu olma niyetiniz sadece sizi etkilemiyor.

Epigenetik kodlarımız çocuklarınızı, hatta torunlarınızı ve hatta onların torunlarını dahi etkileyebilir.

Yaşam tarzınızla ilgili yaptığımız olumlu ve olumsuz tercihlerinizle sadece kendinize fayda veya zarar sağlamadığınızı, sizden sonra gelecek olan nesillere de bu bilgileri aktardığınızı bilmek, bu konuda sizi eminin çok daha fazla motive edecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz klinik araştırmalar neticesinde epigenetik değişimlerin pek çok nesil boyunca aktarılabildiği de tespit edilmiş ve buna bilim adamları tarafından Epigenetik Miras denilmektedir.

Genetik Miras
Yaşam Tarzı

Dolayısıyla yaşam tarzınızla ilgili yaptığınız seçimler sadece sizi etkilemiyor, aynı zamanda çocuğunuzu ve torununuzu da etkiliyor. Alışkanlıklarınız kendi hayatınızın gidişatını etkilediği gibi sizden sonraki nesile de olumlu veya olumsuz etkilerini aktarıyor.

Unutmayın, yaşadığınız her an, yemek yemeye, hareket etmeye devam ettiğiniz her an, yaşamınızda yeni bir sayfa açıp, daha iyi ve daha mutlu olmak için karar vererek, bu konuda eyleme geçme özgür iradesine sahipsiniz.

Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi Kurucusu, Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik'in "Genleriniz Kaderiniz Değildir" isimli kitabında anlatıldığı gibi, etap etap Günlük Rutin Önerileri neticesinde salt kendiniz için değil, doğacak çocuklarınıza ve torunlarınıza da yaşamda sahip olabilecekleri en değerli hediyelerden birini hazırlıyor olacaksınız.