TELOMERLERİNİZİ UZATIN, YAŞLANMA SÜRECİNİ YAVAŞLATIN

Telomerlerinizi Uzatın, Yaşlanma Sürecini Yavaşlatın.

TELOMERLERİNİZİ UZATIN, YAŞLANMA SÜRECİNİ YAVAŞLATIN

Gündelik olarak kendiniz için yaptığınız seçimlerde sürekli iradenizi kullanma ihtiyacı doğuyorsa, bu yaşam tarzı değişikliklerinin uzun vadede sürdürülebilir olması mümkün değildir.

Well-Aging Süreci

Kalitesiz uyku, stres, hareketsiz bir yaşam, aşırı kilo, inflamasyona (fizyolojide mikro düzeyde iltihaplar, yangılar) yol açan ya da oksidatif stresi artıran karbonhidratlar, şekerli maddeler, işlem görmüş her türlü katı ve sıvı besin maddesi, asitli içecekler, yapay tatlandırıcılar, trans ve doymuş yağlar gibi ağırlıklı sağlıksız beslenme şekilleri, alkol, sigara, uyuşturucu, kötü havada solumak gibi yaşam tarzı seçimleri telomer boyunun uzamasını sağlayan telomeraz enziminin salgılanmasını baskılar.

Böylece telomer uzayamaz ve otomatik olarak yaşlanmaya başlarız.

Prof. Dr. Elisabeth Blackburn ve ekibinin araştırmaları neticesinde sadece 3 aylık kapsamlı bir yaşam değişikliği sonrasında telomerlerin yaklaşık %30 oranında uzadığı tespit edilmiştir.

Peki bu yaşam tarzı değişikliğindeki başrol oyuncuları sırasıyla kimler sizce?

  • Uyku Düzeni
  • Meditasyon
  • Hareket
  • Beslenme
  • Duygusal Denge ve İyilik Hali

Bedenimiz sabit bir yapıtaşı değildir, adeta bir nehir gibi sürekli değişen ve dönüşen bir süreçtir. Bedenimizdeki atomların, yani hücrelerin %98’i her 1 yıl içinde komple yenilenmektedir.

İyi Yaş Alma Programları

Telomerlerinizi uzatmanın, sağlıklı ve iyi yaş alma süreci olan well-aging sürecinizi başlatmanın en garanti yolu, en başta bilinci yükselten egzersizleri yaşamınıza, günlük rutinlerinize dâhil etmenizdir.