"Telomerleriniz Ne Kadar Uzun?" - Ebru Şinik

Telomerlerle ilgili açıklamalardan sonra hepinizin telomer uzunluklarınızı merak ettiğinize eminiz. "Acaba telomerlerimin boyu ne kadar uzun?" diye merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız basit mini anket ile bir fikir edinebilirsiniz.

Telomer anketini klinik olarak yapan laboratuvarlar da var; onlara da başvurabilirsiniz. Fakat böyle bir anket yaptırsanız da çıkan sonuçlar hayatınızda radikal bir değişiklik yapmayacaktır. Yaşam tarzınıza, bütünsel sağlık ve telomer konularında önerildiği gibi dikkat etmeniz için laboratuvar onaylı bir belgeye ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz.

Dr. Blackburn'de bu konuda şöyle diyor;

“Bazı laboratuvarlar kanınızdaki telomerlerin uzunluğunu ölçen anketler yapmaktadır. Ancak kişiler için bunun faydası kısıtlıdır. Bunu aynı sigara içmeyi bırakmak için akciğerlerinize biyopsi yaptırmak durumunda olmadığınız örneğiyle açıklayabilirim. Telomer anketi neticesinde alınan sonuçlara verilen tepki kişiden kişiye değişmektedir, bazı kişiler motive oldukları gibi, bazı kişilerde moral bozukluğu yaratabilmekte ve takip eden aylarda sıkıntılı ve endişeli düşüncelere sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca bu anketlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bir düzenleme de bulunmamaktadır. Dolayısı ile sonucun doğruluk ve güvenilirliğinden emin olamazsınız. Oysa telomerleri koruyan ya da onlara zarar verdiği bilinen yaşamınızdaki etkenleri değerlendirmek daha faydalıdır. Bu değerlendirmenin sonucunu aklınızda tutarak telomerlerinizi korumaya alacak şekilde hayatınızın çeşitli yönlerinde değişiklik yapabilirsiniz.”

Gündelik Rutinlere Geçmeden Önce Telomerlerimize Bir Göz atalım;

Telomer uzunluğuyla ilgili olduğunu bildiğimiz Wellbeing yani kişisel iyi olma halinin ve yaşam tarzı etkenlerinin değerlendirmesini kendi kendinize kabaca yapabilirsiniz. Bu testi tamamladıktan sonra yaşamınızda iyileştirme yapmanız gereken alanları da böylece belirlemiş olacaksınız.